دفتر سخنگو و مرجع مسؤول اطلاع رسانی

مولوی عبدالحمید (جهادیار) سخنگوی وزارت عدلیه

معرفی مختصر:

مولوی عبدالحمید (جهادیار) فرزند مولوی محمد شریف (جهادیار) نواسه عبدالرحمن که باشنده اصلی قریه سندرخیل، کچورشمتی شهر مهترلام بوده که در 23 ذی القعده سال 1417 هـ.ق مصادف با 13 حمل 1376 هـ.ش و 1 اپریل  1977 م. در دیار هجرت در کشور همسایه پاکستان، پیشاور، سرک نوشهر، ستاپ دیره شیخ احمد بابا قریه زرداد در یک خانواده دیندار، جهادی و شهید پرور چشم به جهان گشوده است.

تحصیلات ابتدائی و عصری دینی:

مولوی عبدالحمید (جهادیار) تحصیلات ابتدائی خویش را از کودکی نزد پدر محترم خود مولوی صاحب محمد شریف (جهادیار) فرا گرفت، که اعدادیه، درجه اولی، تجوید، ترجمه و تفسیر قرآن کریم را نزد پدر خویش آموخت.

همزمان با آن تحصیلات عصری خویش را در روزنتون (آموزشگاه) ساخته شده مؤسسه الندوة العالمیة للشباب الاسلامي در ولسوالی بتی کوت ولایت ننگرهار آغاز نمود، تحصیلات عصری خویش را الی صنف نهم در روزنتون (آموزشگاه) یاد شده تکمیل نموده و از دوره متوسطه به درجه اعلی فارغ گردید.

فنون، دورۀ خرد، تکمله و دورۀ کلان:

پدر مولوی عبدالحمید (جهادیار) با در نظر داشت استعداد پسر خویش و با داشتن محبت فراوان با دروس دینی، پسر خود را از علوم عصری جدا نموده و در ولایت ننگرهار در یک مرکز بزرگ علمی جامعی امام ابو یوسف (رح) در درجه دوم در سال 1431 ه.ق شامل نمود. که در جامعه یاد شده فنون، تکمله و دوره خرد را به شیوه احسن آموخت و در کدر ممتاز به درجه اعلی فارغ گردید، سپس در جامعه متذکره دوره احادیث و علوم ضروری مرتبط را در جریان دو سال به صورت منظم آموخت، که از دوره دو ساله احادیث جامعه متذکره در سال 1422 ه.ق در کدر ممتاز به درجه اول نمره گی در یک مجلس پر میمنت دستار فضیلت را بر سر نمود و  جهت خدمت برای جامعه و نظام اسلامی آماده گردید.

زبانها:

مولوی عبدالحمید (جهاد یار) در کنار پشتو زبان مادری خویش به زبانهای عربی و دری تکلم، نویسنده گی و آثار را ترجمه مینماید، که در زبان عربی علاوه بر سلسله العربیة بین یدیک دو سال بصورت مسلسل در آکادمی های آنلاین و مشهور لبنان و سوریه کسب تحصیل نموده، و در بخش متذکره تقدیر نامه نیز بدست آورده است، همچنان با زبان انگلیسی نیز تا حدودی آشنا میباشد.

مهارت های علمی و تحصیلات کوتاه مدت:

مولوی عبدالحمید (جهادیار) در کنار تحصیلات دینی در بخش کمپیوتر آموزش های ابتدائی برنامه های (Ms. Office)  و انترنت را نیز به سر رسانیده که در پروگرام های یاد شده آشنای کامل داشته و کار های عملی را نیز انجام داده است.

در بخش سخنگوی:

مولوی عبدالحمید (جهادیار) در جریان تحصیلات علوم دینی در بخش سخنگوی بصورت منظم سیمینار ها و انجمن های علمی را تعقیب نموده، که خوشبختانه در بخش یاده شده تحایف و تقدیر نامه ها را نیز بدست آورده است.

در بخش نویسنده گی:

مولوی عبدالحمید (جهادیار) در کنار تحصیل علوم دینی در بخش نویسنده گی  سیمینار های کوتاه مدت را تعقیب کرده و در بخش یاد شده تجربه چندین ساله دارد، و منحیث همکار نویسنده در بخش فرهنگی امارت اسلامی و سایت های مشهور ایفای وظیفه نموده است.

آثار و مواد ترجمه شده:

مولوی عبدالحمید (جهاد یار) در بخش نویسنده گی رساله تحت عنوان (تربیت طفل در اسلام) را نوشته و هم چنان رساله (الحراسة فی الاسلام) را از زبان عربی به زبان پشتو ترجمه نموده، همچنان ده ها مقاله علمی را نوشته. و یک تعداد مضامین را از زبانهای عربی و دری ترجمه نموده است.

فعالیت های جهادی و اجتماعی:

مولوی عبدالحمید جهادیار در کنار میدان نظامی امارت اسلامی فعال رسانه های اجتماعی نیز بود، و در رسانه های یاد شده در بخش های ختلف جهت حاکمیت نظام اسلامی برای تنویر اذهان مبارزه مقدس را با قلم به سر رسانیده است، که لله الحمد تا اکنون ده ها آثار و  مقاله جات وی به نشر سپرده شده و به هدف قیام نظام اسلامی مبارزه لازم را به سر رسانیده است.

وظایف و مسؤلیت ها:

مولوی عبدالحمید (جهادیار) در زمان اشغال به صفت همکار فعال دعوت و ارشاد و بخش فرهنگی فعالیت های قابل توجه را انجام داده، و بعد از فتح در ریاست عدلیه ولایت ننگرهار منحیث مدیر عمومی مالی و اداری، سکرتر مقام وزارت عدلیه و در ریاست تفتیش داخلی وزارت عدلیه منحیث آمر کنترول و نظارت ایفای وظیفه نموده است، که فعلاً منحیث آمر ارتباط عامه و سخنگوی وزارت یاده شده وظیفه مقدس را انجام میدهد، برای وی در امور علمی پیشرفت و در بخش خدمت به نظام اسلامی خواهان توفیق مزید هستیم.

وزارت عدلیه امارت اسلامی افغانستان طبق احکام قانون رسانه‌های همگانی و قانون دسترسی به اطلاعات، در برابر رسانه‌‎ها و شهروندان کشورمتعهد به پاسخگویی بوده و همیشه آماده ارایه اطلاعات در مورد خدمات این اداره می‌باشد.

رسانه‌های محترم که نیاز به اطلاعات در زمینه فعالیت‌های وزارت دارند می‌توانند با تماس با دفتر سخنگو و مرجع مسوول اطلاع‌رسانی وزارت هماهنگی کرده و اطلاعات مورد نیاز شان را از طریق گفتگوی حضوری، تلفنی و دیگر روش‌های معمول به دست آورند.

همچنان شهروندانی که خواهان دریافت اطلاعات مختلف در مورد فعالیت‌های این وزارت باشند، سوالات خود را از طریق فورم تقاضای اطلاعات مطرح و به مسؤول دسترسی به اطلاعات دفتر سخنگو که مشخصات و راه‌های ارتباطی با آن در اخیر این صفحه درج است، بسپارند. اطلاعات مورد نیاز، مطابق زمان تعیین شده بر اساس قانون دسترسی به اطلاعات در اختیار متقاضیان محترم قرار خواهد گرفت.

رهنمود استفاده از فورم تقاضای اطلاعات

با کلیک روی لینک زیر، فورم تقاضای اطلاعات را دانلود و خانه پری نماید. پس از آن،  آن را به مسؤول دسترسی به اطلاعات آمریت مطبوعات ریاست تحریرات  تسلیم کنید.

 همچنان شما می توانید از طریق ایمیل درخواست تقاضای اطلاعات کنید. اما پیش از آن فورم الکترونیکی زیر را دانلود وخانه پری نموده، سپس به ایمیل آدرس مسؤول اطلاع رسانی بفرستید.

 فورم الکترونیکی تقاضای اطلاعات را دانلود کنید   

میعاد ارایه اطلاعات

مسؤول اطلاع رسانی مکلف است تا اطلاعات تقاضا شده را به اسرع وقت درمدت  ده روز به شما روان کند، درصورت موجودیت دلایل مؤجه، این مدت الی ده روز دیگر تمدید شده می‌تواند. مسؤول اطلاع رسانی اطلاعات شخصی افراد را که شامل (نام، تخلص، آدرس محل سکونت، محل کار، وضعیت زندگی شخصی وخانوادگی، اسناد صحی، یادداشت‌ها، مراسلات، داد وستد، حساب بانکی، رمزعبور وسایر اطلاعات که به وظایف رسمی وی ارتباط نداشته باشد) به شما داده نمی‌تواند. ارایه اطلاعات به رسانه‌ها و ژورنالستان و به‌منظور مصئونیت اشخاص و حفظ جان یا آزادی شخص تابع این حکم نمی‌باشد.

ممنوعیت ها

ارائه اطلاعات زیر، ممنوع می باشد:

  1. درصورتی که استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و امنیت عامه را به خطر مواجه گرداند.
  2. درصورتی که سبب قطع روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی افغانستان با سایر کشورها گردد.
  3. درصورتی که جان و مال شخص به‌خطر مواجه گردد.
  4. درصورتی که مانع کشف جرم یا مانع جلوگیری از ارتکاب جرم گردد.
  5. درصورتی که روند کشف، تحقیق و تعقیب متهم یا اتخاذ تدابیر احتیاطی در این زمینه رامختل سازد.
  6. درصورتی که روند محاکمۀ عادلانه یا تنفیذ حکم را اخلال نماید.
  7. درصورتی که حریم خصوصی شخص رانقض نماید.
  8. درصورتی که اطلاعات مربوط به موضوعات تجارتی، ملکیت‌های شخصی و حساب بانکی بوده باشد.

قانون دسترسی به اطلاعات شماره مسلسل۱۳۵۸

عبدالرحمن "احمدی

شماره تماس: 0794866252

ایمیل آدرس : moj.afghanistan@gmail.com

آدرس: منزل چهارم تعمیر مرکزی وزارت عدلیه